Selektivni mutizem pri predšolskih otrocih

Avtor: Nives Skamlič, Specialna pedagogika – logopedija, razvoj govorno-jezikovnih sposobnosti

Kategorija: Motnje v razvoju komunikacije, jezika in govora

Objavljeno: 14. 1. 2019

Kljub vse večjemu zavedanju o prisotnosti selektivnega mutizma med otroki se o tej motnji še vedno ve le malo. Pogosto je prezrta, zaznana in diagnosticirana je precej pozno, napačno ocenjena pa povzroča stiske tako otrokom kot njihovim staršem in strokovnim delavcem v vrtcu.

Selektivni mutizem je kompleksna anksiozna motnja v otroštvu, za katero je značilno, da otrok ne more komunicirati in/ali govoriti na socialno sprejemljiv način z določenimi ljudmi ali v določenih okoljih.

Otrok ima načeloma ustrezno razvite govorno-jezikovne veščine, torej govor ustrezno razume in se je sposoben povsem funkcionalno govorno izražati. Sproščeno komunicira v domačem okolju, s starši ...