Mejniki za otroka od 4. do 5. leta starosti

Avtor: Nives Skamlič, Specialna pedagogika – logopedija, razvoj govorno-jezikovnih sposobnosti

Kategorija: Mejniki v razvoju in opozorilni znaki

Otrok do 5. leta že govori jasno, tekoče in razumljivo. Njegove povedi so dolge, kompleksne, povezuje vzrok in posledico. Ne zna zgolj pripovedovati, temveč že ve, kaj pomeni »hecati se« in kaj »zlagati se«. Slovnica govora je že povsem podobna slovnici govora pri odraslemu. Približno polovica otrok pravilno izgovarja vse glasove, težave so lahko prisotne s šumniki in glasom /r/. Razume smešne situacije, zna se igrati igre pretvarjanja, lahko ima tudi namišljenega prijatelja. Veliko sprašuje in se ne uči zgolj iz izkušenj, temveč iz tega, kar mu povemo. Postaja krasen sogovorec. Zna predvideti posledice svojih dejanj in se neželenim posledicam ...