Mejniki v komunikacijskem in govorno-jezikovnem razvoju predšolskega otroka

Avtor: Nives Skamlič, Specialna pedagogika – logopedija, razvoj govorno-jezikovnih sposobnosti

Kategorija: Mejniki v razvoju in opozorilni znaki

Mejniki ali kritična obdobja so določena ključna vedenja, ki se v razvoju običajno pojavljajo v določenem zaporedju in so pomembna za posamezno razvojno obdobje, saj se na osnovi njih razvijajo zahtevnejše in bolj celovite oblike vedenja. Mejniki so pomembni predvsem zato, ker je otrok v kritičnem ali oblikovalnem obdobju najbolj dojemljiv za določene učne izkušnje in je učenje te veščine takrat najučinkovitejše. Povedo nam, ali se določen otrok ustrezno razvija, pomagajo pa nam tudi pri načrtovanju aktivnosti za spodbujanje razvoja šibkih področij. Opisane spretnosti so prisotne pri večini otrok v določenem obdobju, vendar ne vse in ne pri vsakem otroku ...