Okolje – pomemben dejavnik za gibalno oviranega otroka

Avtor: dr. Tjaša Filipčič, Specialna pedagogika

Kategorija: Delo z otroki s posebnimi potrebami

Okolje, v katerem otrok deluje, ima pomembno vlogo v okviru gibalne vzgoje. Upoštevanje dejavnikov domačega okolja, strokovne podpore v vrtcu, zdravstvenih storitev in razpoložljivost rekreacijskih površin so sestavni deli dobre gibalne obravnave. Okolje, kjer izvajamo program gibalnih dejavnosti, naj bo varno, udobno, ustrezno osvetljeno in opremljeno. Igrala in športni pripomočki naj bodo različni in kakovostni s količinskega in vsebinskega vidika. Igrala postavljamo tako, da otrokom zagotavljajo varnost. Štrleče dele obložimo z blazinami in zavarujemo robove. Vedno uporabljamo le varne pripomočke in igrala. Za kakovostno izvajanje gibalnih programov priporočamo naslednje pripomočke in igrala (Videmšek, Strah, Stančević, 2001): univerzalne in polivalentne blazine ...