Žabec in tujec – medkulturna vzgoja v vrtcu (primeri dejavnosti)

Avtor: dr. Nada Turnšek, Zgodnje družboslovje

Kategorija: Kaj lahko počnemo

Objavljeno: 17. 9. 2018

Projekt medkulturne vzgoje je namenjen starejšim predšolskim otrokom (v prilagojeni obliki tudi starostno heterogenim oddelkom) ter še posebej jezikovno in kulturno heterogenim skupinam. Cilji so naslednji:

• zagotavljanje pozitivnih izkušenj, povezanih s prepoznavanjem podobnosti in razlik med otroki;

• doživljanje raznolikosti kot prednosti in ustvarjanje temeljev kulture strpnosti;

• spodbujanje kritičnega mišljenja in etičnega razsojanja ter sposobnosti ustvarjanja različnih rešitev problemske situacije ter

• prepoznavanje nenasilnih poti reševanja spora in ustvarjanja sporazuma.

a) ŽABEC IN TUJEC; zgodba z nedokončanim koncem

Otrokom preberemo zgodbo Žabec in tujec pisatelja Maxa Velthuijsa. Ob pripovedovanju prikazujemo ilustracije v slikanici; če želimo jasnejšo in bolj dramatično slikovno spremljanje, lahko ...