Duševni – intelektualni in gibalni razvoj otroka

Avtor: prof.dr. Milan Čoh, Gibanje – športna nadarjenost

Kategorija: Kaj naj upoštevamo

Možgani otrok do sedmega leta starosti so prvenstveno senzorični procesor. Otrok s plazenjem, lazenjem, skakanjem, igro na igrišču, plezanjem po drevesih in raziskovanjem narave sprejema številne informacije. Te so lahko:

• taktilne informacije (igra v peskovniku, gnetenje, barvanje, risanje, pisanje, igre z vodo, meti žog in drugih predmetov),
  • vestibularne – ravnotežne informacije (vrtenje, hoja po kamnih, hoja po gredi, guganje, hoja po vrvi),
  • proprioceptivne (hoja, tek, igre z žogo, gumitvist, akrobatika, gimnastika, vaje na trampolinu, plezanje, premagovanje ovir).

Osnovni značilnosti človeka sta vzravnana hoja in govor, ki nas evolucijsko ločita od živali. Človek je sicer zelo nebogljen sesalec. Medtem ko konjiček ali ...